środa, 24 września 2014

Python: implementacja kolejki komunikatów

Coraz bardziej zagłębiam się w wiedzę tajemną o języku Python i aktualnie zgłębiam piękno wątków. Moduł threading dostarcza całkiem sporo możliwości. Zawiera on jednak tylko klasy do synchronizacji i praktycznie żadnej do komunikacji. Typową dla mnie metodą komunikacji stały się kolejki komunikatów. Poniżej zamieszczam swoją implementację kolejki.

piątek, 19 września 2014

Python: parsowanie enum ze stringa

Po programowaniu w C# czy Java ciężko mi wyobrazić sobie życie bez typu Enum. Cierpię nie raz bez niego w PHP. Aktualnie ucząc się języka Python uszczęśliwiło mnie odkrycie, że w Python 3.4 został dodany typ Enum. Jeden z podstawowych scenariuszy dla mnie to parsowanie wartości enum z ciągu znaków.

wtorek, 16 września 2014

Python: najszybsza metoda łączenia stringów

Zawsze istnieje więcej niż jeden sposób wykonania jakiegoś zadania. Nie dziwota, że w języku Python stringi (ciągi znaków) można złączyć na więcej niż jeden sposób. Do głowy przychodzą mi co najmniej trzy i zastanawiam się, która z metod jest najszybsza. Dzięki temu, że już wiem jak mierzyć czas wykonania skryptu, pozwolę sobie przeprowadzić parę eksperymentów i opisać ich wynik.

Python: pomiar czasu wykonania kodu

Jeśli ktoś zwrócił uwagę, to pewnego rodzaju tradycją jest opisywanie sposobu pomiaru czasu w różnych językach programowania na tym blogu. Zwykle wynika to ze sposobu w jaki uczę się jakiegoś języka programowania, czyli eksperymentuję z nim. Przynajmniej raz było to związane z moim udziałem w Potyczkach Algorytmicznych. Tym razem przyszła pora na język Python, który ostatnio dostarcza mi wiele frajdy.

PHP: czy wielkość liter ma znaczenie?

Kolega zadał mi "rekrutacyjne" pytanie z języka PHP. Jako osoba pracująca w tym języku od lat powinienem się w nim orientować na tyle, by odpowiedzieć bez pudła. Pytanie brzmi:
Czy PHP jest case-sensitive?
I wiecie co? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta jak mi się dotąd zdawało. Choć swoją rzuciłem bez zastanowienia, a z odpowiedzią czułem chęć kłucić się od razu, zainspirowało mnie to do wykonania serii eksperymentów.

wtorek, 9 września 2014

Nie ma wallbase, nie ma eyegasm?

Jeśli istnieje ktokolwiek, kto śledzi na bieżąco co dzieje się na moim blogu, pamięta na pewno, że przez długi czas regularnie prowadzona była seria porannego eyegasmu. Wszystkie grafiki w niej zamieszczone pochodziły z serwisu wallbase.cc i do niego linkowały. Serię 'zamroziłem' z braku czasu i ciągle zbierałem się do powrotu do niej. Dziś okazuje się, że wallbase.cc nie działa.

czwartek, 4 września 2014

jQuery: czyszczenie pola file na przycisk

Natrafiłem ostatnio na ciekawy problem. W aplikacji musiałem zrobić przycisk czyszczenia pola wysyłania pliku. Co dziwne, nie jest to wcale takie proste. Poniżej zamieszczam znalezione rozwiązanie i opis.