sobota, 14 marca 2009

Pi Day

Każdego dnia człowiek uczy się czegoś nowego. Każdego dnia może dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat tego właśnie dnia. Mniejsza o imieniny, urodziny, czas na święta. Tak więc dzisiejszy dzień, szczególnie w anglojęzycznych rejonach sponsorują liczby 3,14. Sposób zapisu jest tu nie bez znaczenia. Oto nastał PI day.

Swoją drogą nie widzę zbytnio specjalnej potrzeby poświęcania całego dnia na uczczenie stałej matematycznej. W kalendarzu mamy już dostatecznie dużo innych "wyjątkowych" dni. Jest dzień górnika, strażaka, kobiet, mężczyzn, kastrowania zwierząt czy bóg jeden wie czego jeszcze. Liczba PI jest zapewne najlepiej znaną stałą matematyczną, aczkolwiek przecież nie jedyną.

Skoro już taki dzień istnieje, to może tak wybrać inną bardzo znaną stałą, którą można znaleźć w kalkulatorze i wyznaczyć kiedy przypadnie jej dzień i jaka godzina go "dopełni". Taka sławna stałą to e. Cechy ma podobne jak PI i jak większość takich stałych. Jej własności przytaczać nie będę, bo nie trudno samemu je odszukać. Jej wartość to 2.718281828... W takim razie jej dzień to 7 lutego, a godzina to 18:28. Hmm no to przegapiliśmy czas na składanie życzeń i krojenie tortu.

Dla każdej takiej stałej jak się uprzemy znajdziemy i dzień godzinę. Zastanawiam się czy jest sens ograniczać się tylko do stałych matematycznych. W sumie istnieje jeszcze tyle pięknych stałych fizycznych. Taka stała Boltzmana, albo Laplace'a czy Planca. Czyż nie zasługują na swoje święta? Pozwoliły na dokonanie tak wielu odkryć. Może się wydawać więc, że zapomnieliśmy podarować dzień stałym, które miały większy wpływ na rozwój.

Niezależnie od tego, czy jutro w kalendarzu natrafię na "cows day" za 365 dni czeka nas następny PI day. W zasadzie dzień liczby e mógłby być nieco ciekawszy. e-day kojarzy się przecież od razu z internetem. Od razu jakoś tak swojsko się robi.

Grafika pochodzi z xkcd, odcinek 10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz