poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Totalitarytarne GG

W polskim zakątku sieci już huczy! Oto nadchodzą nowe szwadrony starej cenzury. Stare postaci w nowych szatach z rózgami w rękach jak w czasach Rzymu karać będą nieposłusznych.

Wstęp wydać się może niektórym lekko przerażający, aczkolwiek nie jest on zbyt mocno przesadzony. Rzeczywiście zrobił się lekki szum z powodu wprowadzenia w sieci Gadu-Gadu na serwerach nowego systemu antyspamowego. Najnowsze "ficzery" to blokada wielu adresów url w opisach i w samych wiadomościach.

Nowy silnik ma za zadanie blokować adresy, które są często przesyłane. Tak przynajmniej wieść gminna niesie. Pytanie tylko, czy jest to rzeczywiście silnik anty-spamowy, czy może raczej anty-marketingowy. Zablokuje z łatwością wszystkie adresy rozsyłane przez najgłupszych spamerów, a także przypadki rozsyłania sobie mniej lub bardziej interesujących i wartościowych materiałów. Coś tak czuję, że to będzie się zdarzać znacznie częściej.

Dzisiejsza wrzawa spowodowana jest nałożeniem blokady na najnowszy adres wrzuta.pl. Wrzuta jest między ludźmi dość popularna i nie ma się co dziwić, że pojawiła się na liście. W końcu przecież źli i wredni spamerzy rozsyłają ludziom przez wrzutę materiały porno, reklamy tabletek na impotencję i prezerwatywy z wodą!

Warto wspomnieć, że wśród zablokowanych aktualnie adresów są serwisy informujące o możliwości blokowania reklam w najnowszym kliencie gg: bk2.prv.pl (oficjalnym), strona nieoficjalnego klienta gg: gg8-plus.tk (znowu bez reklam), strony hostingujące cba.pl, czy yoyo.pl, a także strony służące do skracania linków. Ktoś donosi, że nawet strona skracająca używana przez samego infobota (własność GG).

Pojawia się więc kolejny powód do zastanowienia się nad alternatywą. Ze swojej strony znowu i znowu polecam protokół Jabber. Protokół jest oparty na XMPP, otwarty, a do tego nie kontrolowany. Wolność jaką odczuwa użytkownik Jabbera jest nie do ogarnięcia dla użytkownika GG, związanego z tą pseudoplatformą komunikacyjną od lat. O wszystkich zaletach można poczytać na www.jabberpl.org. Aby nieco osłabić efekt szoku podam tutaj podstawowe zalety:
  • dowolny login na wybranym przez siebie serwerze - koniec zapamiętywania numerków!
  • wysoka stabilność serwerów,
  • transporty do innych sieci - i tak możesz pisać do więźniów GG
  • brak ograniczenia na opis - chcesz napisać komuś wiersz? a może lepiej epopeję i to wszystkim?
  • bezpieczeństwo - połączenia są szyfrowane, naprawdę!
Problem polega na tym, że wielu ludzi wcale nie chce zmiany. Boją się zmiany protokołu na lepszy. Jeśli więc tak, to może lepiej rozejrzeć się przynajmniej za lepszym komunikatorem. O tym może w innym wpisie. Dziś podam kilka ważnych nazw: pidgin, konnekt, kadu

Mamy więc kolejne powody do nazywanie tego produktu padu-padu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz