sobota, 20 sierpnia 2011

C# - wyłączenie zmiany rozmiaru formularza

Mam ostatnio pecha i niestety muszę powrócić do czegoś czego nie lubię. Tak to już w pracy czasem bywa, że trzeba robić to czego się nie zrobi za darmo. No ale na szczęście ktoś za to płaci. Muszę aktualnie napisać kod w C# (C Sharp). Zaleta tego taka, że do dyspozycji jest miły designer w Visual Studio 2010 Ultimate, ale nie pisałem w tym tak dawno, że pojawiają sie głupie problemy. Na przykład jak sprawić, aby użytkownik nie mógł zmienić rozmiaru okna aplikacji.

Na szczęście problem wydaje się tylko na początek trudny, bo w Windows Forms nie ma czegoś takiego jak parametr Resizable dla Form'a. Na szczęście przejrzenie wszystkich parametrów Form'a pozwoliło na znalezienia rozwiązania.

1. Zmiana stylu obramowania

W dziale Appearance w ustawieniach jest parametr FormBorderStyle. Domyślnie jest on ustawiony na Sizeable. Wystarczy zmienić go na inną wartość, a użytkownik nie będzie mógł myszą zmienić rozmiaru okna.

2. Wyłączenie maksymalizacji

Drugim krokiem może być usunięcie, albo raczej wyłączenie, przycisku maksymalizacji. Maksymalizacja okienka aplikacji też może zepsuć jego estetykę. W dziale Window Style mamy parametr MaximizeBox. Rozwiązaniem jest ustawienie tego parametru na False.

Jak widać to nic trudnego. Szczególnie jak do dyspozycji jest najlepszy designer GUI. Przyznaję się, chwalę Visual Studio za coś. Nawet jak się czegoś nie lubi, to można to jednak docenić.

Czytaj też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz