sobota, 23 lipca 2011

Android: gdzie szukać ikon z menu

Większość aplikacji na platformę Android wykorzystuje ikony o bardzo zbliżonym charakterze. Najlepiej widać to we wszystkich aplikacjach pochodzących od dużych dostawców takich jak HTC czy Google. W istocie większość z tych ikon pochodzi z samej platformy Android. Reszta powstała według ścisłych wytycznych, które można znaleźć przewodniku programisty (Dev Guide).

Odnalezienie ikon nie jest takie trudne. Są one zlokalizowane tam gdzie zainstalowana zostało SDK Android. Dla uproszczenia przyjmijmy, że %android_sdk% jest zmienną środowiskową wskazującą na folder z instalacją SDK Android. W systemie takiej zmiennej środowiskowej akurat nie ma i tu pojawia się jedynie dla uproszczenia zapisu. Można ją stworzyć samodzielnie jeśli często korzysta się z konsoli do odwołania do narzędzi dostarczonych z Android SDK. W moim przypadku będzie to dla systemu Windows:d:\Program Files\Android
zaś dla systemu Linux:/home/eloar/lib/Android
Zanim podam ścieżkę dwa słowa wyjaśnienia. Po pierwsze SDK Android dostarcza platformy. Odpowiadają one wersjom, ale numerowane są prościej. W tej chwili (20-07-2011) najnowsza platforma ma numer 13. To dość istotne, bo zasoby takie jak ikony są dostarczane z każdą platformą i z każdą platformą są rozwijane. Po drugie ikony są umieszczone w folderze z masą innych grafik. Grafiki w większości na typy podzielone są według prefiksów. Dla ikon ten prefiks to ic_. Po odnalezieniu właściwego folderu wystarczy odszukać pliki o tym prefiksie.

Ikony razem z innymi grafikami znajdziemy w folderze:
%android_sdk%\plarforms\android-X\data\res\drawable-hdpidla najwyższej rozdzielczości.

%android_sdk%\plarforms\android-X\data\res\drawable-mdpidla średniej rozdzielczości.

%android_sdk%\plarforms\android-X\data\res\drawable-ldpidla najniższej rozdzielczości.

android-X identyfikuje konkretną platformę. Za X wystarczy podstawić liczbę. Otwierając folder platforms można szybko przekonać się jakie platformy zostały razem z SDK zainstalowane w systemie.

Wytyczne na temat tworzenia własnych ikon można znaleźć w Dev Guide. Bez obaw, te wytyczne nie dotyczą ikony identyfikującej aplikację. Pomagają one stworzyć proste i ładne, a za razem bardzo funkcjonalne ikony, które nie będą szpecić i będą czytelne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz